A- A A+

Rok pracy KCPR

W dniu 8 grudnia minął  czwarty rok działalności Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie im. Św. Jana Pawła II powołanego  przy parafii Św. Stanisława Biskupa i  Męczennika w Modliborzycach. Centrum zostało powołane w 2011 roku decyzją JE Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, a uroczystego poświęcenia i otwarcia dokonał JE ksiądz Biskup Edward Frankowski. Na początku naszym przewodnikiem   był Ks. Czesław Bednarz, a obecnie naszej działalności przewodzi Ks. Marek Danek .Kolejny rok działalności rozpoczęliśmy od przygotowania paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji losowej w niektórych parafiach Dekanatu. Od początku 2015 roku przygotowywaliśmy się do organizacji Dekanalnego Dnia Małżeństw, który planowaliśmy organizować wspólnie dla dekanatów Modliborzyce i Zaklików. Spotkanie odbyło się     18 kwietnia 2015 roku w obiektach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Adresowane było do małżeństw z 10-letnim stażem małżeńskim, ale uczestnikami były też osoby starsze. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 par małżeńskich  z terenu obu dekanatów. Tak duża ilość uczestników była dla nas miłym zaskoczeniem. Obecni byli księża dziekani i księża proboszczowie. Swoją obecnością zaszczycił nas Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Sandomierskiej Ks. Wiesław Surma. Konferencję dla małżonków przeprowadzili - Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina, małżonkowie i autorzy  wielu publikacji poświęconych rodzinie. Prowadzący konferencję w sposób oryginalny i ciekawy

przedstawiali komunikację w małżeństwie na tle różnorodności psychologicznej mężczyzny i kobiety. W czasie przerw rozmawiano przy kawie, herbacie i ciastku.  Wszyscy zgromadzeni uczestniczyli we Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Dyrektora Wiesława Surmy, który w homilii mówił..,, o miłości małżeńskiej pochodzącej od samego Boga". Małżonkowie złożyli dary i odnowili śluby małżeńskie. To prawie 5-godzinne spotkanie oraz wcześniejsze z 2014 roku o podobnym charakterze, ale skierowane do całych rodzin, w tym i dzieci, zachęcają  do organizacji takich spotkań. Już teraz zapraszamy na spotkania w następnych latach. Ponieważ wspólne działania często dają lepsze efekty, więc następne spotkanie także było wspólne z Katolickim Centrum Pomocy Rodzinie dekanatu Zaklików. Uczestniczyliśmy w spotkaniu modlitewnym na Radnej Górze, które rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 15-tej, zakończyło Apelem Jasnogórskim. Tradycyjnie już  był z nami Ks. Dyrektor Wiesław Surma, który prowadził całe nasze spotkanie. Nasze działania to także pomoc bezpośrednia tym, którzy po pomoc się zgłaszają. Cały czas mamy do dyspozycji potrzebujących telefon pod numerem 605298344, który obsługują wolontariusze/jeżeli nie możemy odebrać to oddzwonimy/. Nie pytamy o nazwiska, adresy zamieszkania, uwarunkowania, tylko zastanawiamy się wspólnie jak można rozwiązać problem. Nasze działania nie byłyby możliwe bez zaangażowania  Ks. Proboszcza Marka Danka,  bez pomocy Ks. Dziekana Stanisława Piaseckiego, pomocy księży proboszczów oraz dyskretnej, życzliwej, ciągłej obecności  od początku powołania Centrum Ks. Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Sandomierskiej  Wiesława Surmy.  Wyrażając naszą wdzięczność- wszystkim księżom serdecznie dziękujemy, a chętnych wolontariuszy zapraszamy do współpracy. Potrzeb jest dużo, a ,,ewangelicznych robotników " mało.

Szczęść Boże.

Wpisał:W.M

Założenie KCPR:

Dzień małżeństw:

Dzień skupienia:

Adres Parafii:

Parafia Rzym. - Kat.

pw.Św.Stanisława B i M

23-310 Modliborzyce

ul. Armii Krajowej 11

tel.15/871 50 12

Konto parafialne

Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej

Kraśnik O.Modliborzyce

15 8717 1123 2010 1000 2466 0001